Ove godine projekt Jazz Ex Tempore slavi 10. rođendan.
Jazz Ex tempore iz godine u godinu pokušava spojiti nespojivo, navesti umjetnike najrazličitijeg kulturnog, teritorijalnog, svjetonazornog i umjetničkog porijekla da zajedno žive, surađuju, suočavaju se s nepoznatim i stvaraju novu glazbu nastalu iz jednotjednog druženja s potpunim neznancima. Jedina poveznica koja ih veže je glazba i ona je i jedini cilj kojoj je posvećen Jazz Ex Tempore.
Onu često ponavljanu maksimu o glazbi bez granica, Liburnia Jazz s ovim projektom već 10 godina za redom potvrđuje, dokazuje i čini je istinitom.
Ove godine će Jazz Ex Tempore ugostiti umjetnike iz Španjolske, Velike Britanije i Hrvatske.
Izuzetna nam je čast što smo ove godine konačno uspjeli dobiti svjetskog genija usne harmonike Antonia Serrana, Španjolca kojeg je veliki Paco de Lucija toliko obožavao da ga je, zbog izuzetne virtuoznosti na instrumentu do tada potpuno neprimjerenom flamencu, primio u sastav i surađivao sve do maestrove nedavne smrti. A kako u Serranovim rukama usna harmonika postaje nešto potpuno neočekivano i kako istinski virtuoz od nemogućeg stvara moguće, publika će moći provjeriti na besplatnom jazz talku u Vili Antonio, u ponedjeljak, 17.11. u 20.00 h.
Kao vrsni pijanist, pozvan je još jedan Šanjolac, Albert Sanz, umjetnik koji redovno nastupa s Al Fosterom i Javierem Colinom, te Britanac Dorian Lockett na basu, jedan od osnivača i predavača na Dordogne Jazz Summer School u Francuskoj, Camden Institutu, Kingswayu i Morley Collegeu u Londonu. Hrvatsku stranu predstavit će stalni umjetnički voditelj projekta, gitarist i harmonikaš Elvis Stanić, te Branimir Gazdik poznati riječki bubnjar zamjetne studijske i koncertne reputacije
Sljedeći jazz talk u Vili Antonio posvećen je dugogodišnjoj vjernoj publici koju će vjerojatno zanimati što se to na Jazz Ex Tempore-u događalo iza pozornice. Stoga je utorak, 18.11. od 20.00 h rezerviran za proslavu rođendana projekta i Backstage Stories o dosadašnjim izdanjima. Kao gošća, Andrea Vicari, britanska pijanistica uvelike zaslužna što je projekt 2008. prešao granice Hrvatske, govorit će o albumima i turnejama Jazz Ex Tempore Orchestre u Velikoj Britaniji, Bugarskoj, Nizozemskoj, Italiji i Bosni i Hercegovini, te svojem iskustvu o projektu zajedno s umjetničkim voditeljem Elvisom Stanićem koji će otkriti neke nepoznate informacije o dosadašnjim umjetnicima i događajima.
Kruna svakog Jazz Ex Tempore projekta, pa tako i ovog, je završni koncert koji će se održati u Vili Angiolini, u srijedu, 19.11. s početkom u 20.00 h.
Ulaz na jazz talkove u Vili Antonio je besplatan, a ulaznice za završni koncert u Vili Angiolini mogu se kupiti sat vremena prije početka koncerta po cijeni od 50 kn.
BIOGRAFIJE:
ANTONIO SERRANO (Španjolska, usna harmonika)
www.antonioserranoharmonious.com
Antonia Serrana zovu svjetskim genijem usne harmonike. Usna harmonika mu je prvi i glavni instrument kojim se bavi već od sedme godine života. S 13 godina nastupa u Parizu s Larryjem Addlerom koji mu kasnije postaje i glavni mentor. Antonio studira klasičnu glazbu, ali ne zaobilazi ni blues, jazz i pop, te nastupa i snima za stotine glazbenika svih glazbenih stilova.
Nakon što je postao svjetski poznat po svojim virtuoznim glazbenim sposobnostima, dobiva poziv od Paca de Lucije s kojim nastupa sve do maestrove smrti. Antonio je jedinstven po uvođenje usne harmonike u flamenko glazbu koja je do tada bila neprobojna za umjetnike izvan flamenko kulture, naročito s instrumentom nepoznatim u ovoj vrsti glazbe.
Uz suradnju s velikim de Lucijom, Serrano nastavlja i solo karijeru skladajući i svirajući s velikim simfonijskim orkestrima, Toots Thielemansom, Wyntonom Marsalisom, Jerryjem Gonzalezom, Chanom Dominguezom, Lou Bennettom, Tomatitom, Armandom Manzanerom, Luisom Salinasom, Javierem Colinom, a snimao je i filmsku glazbu za proslavljenog španjolskog redatelja Pedra Almodovara.
ALBERT SANZ (Španjolska, glasovir)
www.albertsanzmusic.com
Albert Sanz je svoje glazbeno obrazovanje započeo bas gitarom, zatim sintesajzerom, gitarom i na kraju se odlučio za glasovir.
Studirao je glazbu u Valenciji i Berkleeju u Bostonu, a snimao je i nastupao s mnogim renomiranim glazbenicima (Mark Turner, Chris Cheek, Kurt Rosenwinkel, Larry Grenadier, Jeff Ballard, Al Foster, Javier Colina, Perico Sambeat).
Kao skladatelj, on kao da uživa u neočekivanom, studiozno izbjegava klišeje, ne opterećuje se akordima, izaziva glazbenike na improvizaciju, a glazbu prožima dozom suptilnog humora.
Nastupa s Albert Sanz Triom u kojem, uz njega, sudjeluju Milesov bubnjar Al Foster i najveći španjolski basist Javier Colina.
DORIAN LOCKETT (Velika Britanija, kontrabas)
Prije no što se definitivno odlučio za jazz, Dorian je studirao na Guildhall School of Music. Nastupao je s mnogobrojnim glazbenicima britanske jazz scene (Phil Bent, Alan Barnes, Dave O'Higgins, Phil Robson, Dick Pearce, Clare Hirsta, Don Weller, Chris Tobin) i podučavao bas gitaru na Morley Collegeu u Londonu, te na Kingsway i Camden Institute.
Godinama je jedan od voditelja Dordogne Jazz Summer School u Francuskoj, a nedavno je snimio album s punk legendom Hazel O'Connor i nastupa s Ernie Wattovim bubnjarem Tonyjem Matchom.
BRANIMIR GAZDIK (Hrvatska, bubnjevi)
Branimir Gazdik poznati je riječki bubnjar zamjetne studijske i koncertne reputacije. Stalni je član Elvis Stanić Groupa, a često nastupa i s Darkom Jurkovićem Charlijem, Henryjem Radanovićem te Denisom Razumovićem.
Tijekom dugogodišnje suradnje s vrhunskim hrvatskim jazz glazbenicima u njemu se rodila želja te potreba za vlastitim izričajem što je rezultiralo albumom Friendly na kojem je Gazdik
okupio ekipu vrsnih glazbenika te uz njihove instrumentalne intervencije stvorio fusion sazdan iz latina, funka i jazza. Album je nominiran za Porin 2008. u kategoriji najboljeg jazz albuma. Gazdik je osvojio i nekoliko nagrada Status za najboljeg hrvatskog bubnjara.
ELVIS STANIĆ (Hrvatska, umjetnički voditelj, gitara, harmonika)
www.elvis-stanic.hr
Elvis Stanić je od 2005. umjetnički voditelj projekta Jazz Ex Tempore i jedan od najboljih hrvatskih gitarista i harmonikaša. Vođa je Elvis Stanić Groupa, jazz fusion skupine koja spaja mediteransku melodioznost tradicionalne hrvatske glazbe s ritmovima latino izričaja i suvremenim jazz tendencijama.
Kao skladatelj, posebno je posvećen proučavanju kako hrvatske tako i svjetske tradicionalne glazbe, te je i na području tzv. World glazbe jedan od vodećih glazbenika u Hrvatskoj.
Osvojio je mnogobrojne nacionalne i međunarodne nagrade za glazbenu umjetnost i kulturu (17 diskografskih nagrada Porin, 8 nagrada Status HGU,...), a 2008. godine je postao dobitnik Odlikovanja reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića za osobite zasluge za kulturu.