Aktivnosti

Spremi u moj planer

 




Turističko-rekreativna Staza kamenih stupi

Područje Općine Vinodolske - šumovit kraj oko četiri glavna naselja – Bribir, Drivenik, Grižane-Belgrad i Tribalj - obuhvaćeno je kružnom stazom pod nazivom Staza kamenih stupi (stepenica).

Riječ je o kružnoj stazi koja počinje i završava u centru Grižana. Duga je oko 4,5 kilometara, a na njoj se, osim gotovo 1300 isklesanih kamenih stuba, nalazi niz kulturno-povijesnih spomenika te veći broj stijena za alpinističke uspone. Staza ima turistički i rekreativni karakter, a svaki posjetitelj koji je prođe saznat će i zanimljive priče iz ne tako daleke povijesti kada je bila glavna poveznica između šumskih predjela i spomenutih mjesta. Njome su stanovnici vinodolskih sela nosili grožđe, smokve i trešnje, u II. svjetskom ratu i sol te ih na području Gorskog kotara mijenjali za žito, krumpir i grah. Na stazi se jasno vide i isklesane kamene klupice na kojima su se ljudi odmarali prelazeći svakodnevno taj put redovite robne razmjene.

Staza ulazi i u selo Gobići, inače rodno mjesto proslavljenog hrvatskog slikara minijatura Julija Klovića (1498-1578), u svijetu poznatog kao Michelangela minijatura. Nakon obilaska Klovićeva kraja, staza se penje do usjeka planine Klamaruše gdje se nalaze dvije atraktivne špilje, a izlazi na sam vrh planine na oko 500 metara nadmorske visine. Tu se nadovezuje na postojeću planinarsku stazu Litica te se otuda s druge strane vraća prema mjestu Grižane gdje je taj rekreativno-poučni izlet i započeo.

Više informacija potražite u brošuri "Staze i šetnice"


Oči vinodolske: Pogled sa šest vidikovaca

Šest vidikovaca smještenih na području Općine Vinodolske i grada Novi Vinodolski - atraktivna su prilika za rekreaciju ali i upoznavanje cijele regije i njezinih prirodnih, kulturnih i drugih znamenitosti. Od ukupno šest lokacija, tri se vidikovca – Mahavica, Pridva i Slipica, nalaze na području općine Vinodolske, a tri – Gradina, Sviba i Kuk, na području općine Novi Vinodolski. Svi su oni smješteni na područjima posebnih pejzažnih vrijednosti i dakako u blizini cesta pa imaju nesmetan prilaz autobusom ili mini-busom.

Vidikovci uređeni na ukupnoj udaljenosti 65 kilometara koji povezuju rubne granice Vinodolske općine i Grada Novog Vinodolskog privlače brojne motorizirane goste, bicikliste, planinare, fotografe i sve druge koji žele uživati u ljepoti krajolika.

Više informacija potražite u brošuri "Staze i šetnice"




Šetnice i biciklističke staze Novog Vinodolskog

Na području Novog Vinodolskog obilježeno je više od 300 km biciklističkih staza koje se protežu od mora, preko Vinodola do šumskog područja.

Ukupno ima šest staza i svaka je obilježena svojom bojom a razlikuju se težinom vožnje, duljinom i visinom uspona. Za svakoga ponešto! Najlakša je rekreativna Plava staza dugačka 38 kilometara s najvišom točkom na nadmorskoj visini od 250 m. Zelena ili tzv. Sportska staza ujedno je i najteža s usponom do 912 metara nadmorske visine.

Njezina je dužina 74 kilometara. Smeđa staza je kružna i duga je 50 kilometara te započinje i završava u Novom Vinodolskom. Karmin staza – staza ljiljana duga je 44 kilometara i oduševljava panoramskim pogledom s visova Velike Kapele na more, priobalje, otoke Krk, Cres i Lošinj, na Istru te na planinu Velebit. Uz samu stazu je stanište zaštićenog kranjskog ljiljana. Ljubičasta staza ili staza viola duga je 56 kilometara a Žuta staza odnosno staza vidika duga je 48 kilometara.

Sve biciklističke staze prolaze prekrasnom, nedirnutom prirodom Vinodola i njegovog šumskog zaleđa i svaki će biciklist - bez obzira na to koju od staza odabere - uživati u vožnji ovim prekrasnim krajolikom.

U ovoj je regiji i velik broj šetnica koje povezuju turistička mjesta – poput staze valova koja povezuje Novi Vinodolski i Jadranovo – ali i onih zahtjevnijih na nešto većim visinama koje napor svog savladavanja nagrađuju izvanrednim darom: prekrasnim pogledom.

Više informacija potražite u brošuri

 

"Staze i šetnice"

 

"Biciklom po Kvarneru"  

 

 

Ljubavna cestica

Iako na prvi pogled plijeni samim nazivom, Ljubavna cestica svoje poklonike ne stječe samo simbolikom šetnje već i njezinom ljepotom. Ova poučna staza koja povezuje grad Crikvenicu prema neposrednom zaleđu – zelenom Vinodolu, ima mnoge kulturne i povijesne spomenike.

Naziv Ljubavna cestica vjerojatno je nastao tridesetih godina prošlog stoljeća sve češćim dolascima ljubavnih parova u taj romantični ambijent.

Pretpostavlja se da je staza djelo ing. Ante Premužića. Ona sjedinjuje nekoliko sadržaja - pješačenje kroz hladovinu borova i aromatičnog mediteranskog bilja, upoznavanje s kasnoromaničkom gradinom Badanj, pogled na Vinodolsku dolinu, Kvarner i Velebitski kanal. Jasno je da će zaljubljenima, onima koji su to bili ili tek namjeravaju postati, i simbolika naziva biti dodatni poticaj i razlog za zadovoljstvo.

Više informacija potražite u brošuri "Staze i šetnice"

  • 20.09.-20.10.2024,sss Crikvenica

    12. Mjesec plave ribe - Cesta plave ribe

    Tijekom rujna i listopada održava se Mjesec plave ribe, vezan uz projekt "Cesta plave ribe", koji je osmislila Turistička zajednica grada Crikvenice inspirirana bogatom ribarskom prošlošću Crikvenice. Zašto plava riba? Prije...
GetCMSKalendarDogadjanjaHR
Kvarner, Otkrijte svoju priču Rijeka 2020 - Europska prijestolnica kulture