Kalendar događanja

Prikaži još događanja

Noć muzeja u Hrvatskom muzeju turizma

30.01.2015. - 30.01.2015. / Opatija

Hrvatski muzej turizma sedmu se godinu za redom pridružuje muzejskoj zajednici u obilježavanju Noći muzeja.

Ulaz u sve tri lokacije (vila Angiolina, Švicarska kuća, Umjetnički paviljon "Juraj Šporer") bit će besplatan, te će se od 18:00 do 01:00 moći razgledati trenutno otvorene izložbe (Život na plaži, Pozdrav iz Opatije, izložba Stele Cunjak).

Središnji dio programa počinje u 20 h u vili Angiolini, kada ćemo otvoriti novu izložbu: "Oprostite.. a kako do vrha Učke?", na kojoj ćemo predstaviti Zbirku dr. Albina Edera.

Kroz priču o dr. Albinu Ederu, bečkom liječniku koji je 1894.g. došao u Lovran, posjetitelji će saznati o prvim godinama turizma u Lovranu te o jednom projektu koji je i danas aktualan – ideji o prometnom povezivanju Učke s obalom (danas žičara Medveja - Učka).

Nakon otvorenja izložbe, slijedi glazbeni program - zabavljat će nas atraktivni vokalno-instrumentalni duo The Blondes, pobjednice prošlogodišnjeg ČAnsonfesta u Kastvu, te okrjepa uz kuhano vino, čaj i fritule.

Više o programu: http://www.hrmt.hr/izlozbe/noc-muzeja-2015-kako-do-vrha-ucke/ 

 

PROGRAM:

1. Središnji dio programa za Noć muzeja, u vili Angiolini:

20:00 h:
Otvorenje izložbe Oprostite... a kako do vrha Učke? (predstavljanje Zbirke dr. Albina Edera)

Nakon otvorenja izložbe, glazbeni program u predvorju Muzeja: sviraju The Blondes, atraktivni vokalno-instrumentalni duo kojeg čine Kristina Radovčić i Emanuela Mamić.

Druženje uz besplatno kuhano vino, čaj i fritule do kasnih sati!


2. Od 18:00 do 01:00 moguće je razgledati ostale naše izložbe na tri lokacije:

- Vila Angiolina:

Izložba Život na plaži
Kako je kupanje u moru postalo masovni događaj u kojem svi sudjelujemo te kako se mijenjala kupališna moda tijekom burnog 20. stoljeća.

Interaktivna prostorna instalacija Turistički bonton
Igra za djecu (ali i odrasle) u kojoj se odgovara na pitanja o ponašanju turista i domaćina.


- Švicarska kuća:

Izložba Pozdrav iz Opatije
Izložba o slavnim danima Opatije – kako je Opatija postala lječilišno odmaralište europske građanske i aristokratske elite, pa sve do bliže povijesti: vremena Opatijskog festivala, Opatije kao popularne destinacije za izlaske i zabavu…


- Umjetnički paviljon „Juraj Šporer“:

Izložba Stele Cunjak: MNOŠTVO … misli, ljudi, riba, ptica, pitanja…



DETALJNIJE O NOVOJ IZLOŽBI „OPROSTITE...A KAKO DO VRHA UČKE?“

Kroz priču o dr. Albinu Ederu, bečkom liječniku koji je 1894.g. došao u Lovran, posjetitelji će saznati o prvim godinama turizma u Lovranu te o jednom projektu koji je i danas aktualan – ideji o prometnom povezivanju Učke s obalom.
Albin Eder (rođen u Beču 1859.g.) u Lovran dolazi 1895. godine. Otvara privatnu liječničku ordinaciju u novoizgrađenoj vili Elsa, a zatim se aktivno uključuje u tada aktualna nastojanja oko preobrazbe Lovrana u atraktivnu turističku destinaciju. Uskoro mladi i ambiciozni liječnik postaje jedna od ključnih osoba zaslužnih za organizaciju turističke djelatnosti u Lovranu. Godine 1909., kada je proglašen Lječilišni pravilnik za Lječilični okrug Lovran, Albin Eder postaje prvi predsjednik lovranskog Lječilišnog povjerenstva.
Eder na sebe preuzima jedan projekt o kojemu se već i prije govorilo, a kojeg je on smatrao presudnim za podizanje ugleda lovranskom lječilištu. Bila je to ideja o prometnom povezivanju Učke s obalom, čime bi planinski masiv u zaleđu Lovrana postao dio turističke ponude. Njegova je vizija razvoj klimatskog lječilišta na moru koje bi malom električnom željeznicom bilo povezano s visinskim lječilištem ispod vrha Učke.
Nažalost, zbog imovinsko-pravnih i financijskih poteškoća, projekt se nije realizirao. Nakon rata, uslijed tehnološkog razvitka, ideja o gradnji pruge zamjenjuje se idejom o gradnji žičare, no ni tijekom talijanskog ni jugoslavenskog razdoblja nije došlo do realizacije te ideje. I danas je aktualan projekt gradnje žičare koja bi povezala Opatijsku rivijeru s Učkom (žičara Medveja – Učka), a gostima omogućila jednostavno i relativno jeftino panoramsko razgledanje cijele rivijere te nezaboravan i autentičan doživljaj promjene morskog ambijenta gorskim u samo nekoliko minuta.

 

Kvarner, Otkrijte svoju priču Rijeka 2020 - Europska prijestolnica kulture